2015’te Ne Kadar Akıllı Telefon Satıldı?

Akıllı telefon satış oranlarının 2015 yılında duraksayarak %0,3 oranında büyümesi beklenirken 2015 ilk çeyrek rakamları bu beklentinin doğru olabileceğini kanıtlıyor.

shutterstock_107151437-e1371363276584

Geçtiğimiz günlerde IDC tarafından yapılan bir araştırma akıllı telefon sektörünün 2015 yılında %0,3 büyüyeceğini ve önümüzdeki yıllarda pazar paylarının geriye gideceği belirtiliyordu.

Artan telefon fiyatları yüzünden birçok okuyucumuzun da yeni telefon alma konusunda odlukça ince eleyip sık dokuduğunu yaptığınız yorumlardan görmekteyiz. İnsanlar artık ceplerindeki paranın kıymetini biliyor ve 6 ayda bir telefon değiştirme alışkanlığından kurtulmaya başlıyor.

Gartner araştırma şirketi de 2015 yılı ilk çeyreğinde akıllı telefon üreticilerinin pazar paylarını açıkladı. Buna göre pazar payını gerçek anlamda arttırabilen tek firma Apple oldu. Huawei ve LG‘de de artış anlamında kıpırtı var ama bu artışın gerçek bir artış olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceğini sizlerin takdirine bırakıyoruz. Bu firmaların asıl doğru sonuçlarını ise 2015 ikinci çeyrekte öğrenebileceğiz; lakin LG G4ve Huawei P8 henüz bu listeye dahil değil. Lenovo‘nun akıllı ürünler ortaya koyarak 3. büyük üretici koltuğunu kaptığı listeyi aşağıdan inceleyebilirsiniz.

akilli-telefon-kullanim-ornlari-q1-2015

Gartner bir başka araştırmaya daha imza atıyor ve Mobil İşletim Sistemleri Kullanım Oranlarını da açıklıyor. Buna göre Andoid, ve Windows Phone kullanım oranlarının azaldığını görürken Apple‘ın mobil işletim sistemi iOS ise satışlarla doğru orantılı olarak kullanım oranlarını yükseltiyor.

mobil-isletim-sistemleri-kullanim-oranlari-q1-2015

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir