4G İhalesi İptal, 5G geliyor!

Ülkemizde 4G mi 5G mi tartışmaları sürerken, bugün sürpriz bir şekilde 4,5G ihale tarihi açıklandı.

5G

Uzun bir süredir Türkiye’deki teknoloji gündemini 4G ve 5G meşgul etmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4G yerine 5G teknolojisine geçilmenin daha sağlıklı olacağını belirtmiş ancak son alınan karar 4G teknolojisine geçilmesi yönünde verilmişti. Bu tartışmalardan dolayı 4G ihale tarihi 3 ay ertelenmiş ve ihale tarihi olarak 26 Ağustos işaret edilmişti.

4,5G İhale Tarihi ?

Bugün, BTK Başkanvekili Ömer Fatih Sayan; 4G ihalesinin şartnamesini değiştirdiklerini ve ihalenin 4,5G olacağını açıkladı. BTK Başkanvekili; 4,5G ihale tarihi olarak yine 26 Ağustos’u işaret etti.

Dünyada 5G teknolojisinin daha tam olarak oturmadığını 4G teknolojisinin de eskimeye başladığı için 4,5G ihalesi yapılması düşünülüyor. Türkiye, 4,5G ihalesi sayesinde teknolojisinin gerisinde kalmayacak. 4,5G ihale tarihinin önümüzdeki ay olması bu teknolojinin hemen kullanıma sunulması anlamına gelmiyor. Yeni yapılacak olan 4,5G ihalesi ile 5G’nin de temelleri atılacak. Türkiye, bu sayede 5G teknolojisini 2020 yılında dünyada en erken kullanan ülkelerden biri olacak.

4,5G Ne Zaman Geliyor?

4,5G teknolojisi BTK‘nın açıklamasına göre 1 Nisan 2016 yılında kullanıma sunulacak. Bu teknolojinin 8 yıl içerisinde Türkiye nüfusunun %95‘ini kapsama zorunluluğu var. Açıklamalara göre 4,5G teknolojisi tünellerde bile kullanılabilecek.

Sayan; mobil şebeke işletmecilerine tahsisli mevcut frekans miktarının 183 MHz iken ihale kapsamında tahsis edilecek yeni frekanslarla toplam 573 MHz’a çıkacağını ifade etti. Yani frekans hızları 5 katına çıkacak.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir