Alkollüyken Aracı Kilitleyen Teknoloji.!

Amerikan Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği Dairesi’nin alkollü araç kullanımının önüne geçmek için geliştirdiği teknoloji, alkollü olduğunuz sırada aracınızın hareket etmesini engelliyor.

Kendi yorumlarımızla başlayalım..
Alkol tüketmek kişinin iradesine kalmış bir durum ancak bunu toplumun zarar görebileceği şekilde tüketmek gerçekten çok yanlış.. Alkol kafa rahatlatabilir belki ama şunu unutmayın kesinlikle refleksleri zayıflatır. Ben her zaman şunu söylerim “Alkol almaya para buluyosan taksiye binmeyede para bulacaksın!!

drth

Geçtiğimiz günlerde dairenin gerçekleştirdiği tanıtım ile 2008 yılından beri geliştirilen Sürücü Alkol Tespit Sistemi, iki gönüllü ile simule edilerek gösterildi.

Direksiyon ya da sürücünün bulunduğu taraftaki kapıya yerleştirilmiş olan ve yaklaşmasanız da nefesinizi algılayabilen bir nefes sensörü ile direksiyon ya da motoru çalıştıran düğmeye yerleştirilen ve parmağınızı tarayarak kanınızdaki alkol oranını ölçen bir sensörden oluşan sistem, kanınızdaki alkol oranının yasal limiti aşıp aşmadığını kontrol ediyor ve eğer alkol oranınız yüksek ise aracı kitleyerek çalışmasına izin vermiyor..

Amerikan İçecek Enstitüsü ile bu yeni teknoloji konusunda o kadar da heyecanlı değil. Bu sistemin alkollü araç kullanımının önüne geçemeyeceğini savunan kurum, “akşam yemeğinde bir kadeh şarap içen sosyal içicileri kandaki alkol oranı alkol emilimi arttıkça arttığından engelleyecektir” diyerek alkolden kaynaklı kazaların engellemek için bu sistemin yetersiz olduğunu vurguladı.ojşlkj

Trafik Güvenliği Dairesi’nin sistemi kullanılabilir kılmak için otomobil üreticilerinin kendilerine ait bir alkollü araç kullanımı engelleme programı ya da sistemi geliştirmelerini beklemeye gerek kalmadığını bildiren Daire Başkanı Mark Rosekind, birkaç yıl içinde insanların isteyerek ya da ihtiyaç duydukları için bu sistemi kullanmaya başlayacaklarını; ancak bu sistemin tamamlanması ve son ürün haline gelmesi için 5 ila 8 yıl kadar daha bir zamana ihtiyaçları olduğunu söyledi.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir