Android M Hakkında Merak Edilen Herşey!

Google I/O 2015 etkinliğinde tanıtılan Android’in en güncel sürümü Android M hakkındaki tüm detayları Platform EGE ailesi olarak sizler için bir araya getirdik. İşte Android M hakkında her şey!

android

Google’ın San Francisco’da düzenlemiş olduğu Google I/O 2015 etkinliğinde herkesin merak ettiği Android’in yeni sürümü tanıtıldı. Android M ismini taşıyan bu sürümde yeni özellikler ve güncellemeler, performans ve stabilite iyileştirmeleri dikkat çekiyor.

Android M Neler Getiriyor?

Google geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Android sürümüne bir kod isim taktı. Android M ismindeki yeni sürümde kullanıcı deneyimi ve performans iyileştirmeleri üzerinde duruluyor.

Uygulamaların izin konusunda yeniliğe giden Google, iOS’ta bulunan seçeneği kullanıyor. Android M ile uygulamaların izinleri tek tek seçilebilecek. Örneğin; WhatsApp uygulamasında mikrofona veya kameraya erişmek için uygulama sizden dilerseniz tek tek izin vermenizi isteyecek.

android-m

Android M ile Chrome’a özelleştirilebilir sekmeler özelliği geliyor. Bu özellik ile Chrome’daki sekmeleri kişiselleştirebileceksiniz. Uygulama arası geçişler Android M ile daha da güçleniyor. App Links özelliği sayesinde örneğin; size gelen Tweet içerikli bir maile tıkladığınızda otomatik olarak Twitter uygulamasında o Tweet açılacak.

Android Pay ile Ödeyin

Google’ın ödeme sistemi Android Pay basitlik ve güvenlik sunuyor. Android kullanıcıları artık NFC destekli cihazlarından kredi kartları yanında olmadan alışveriş yapabilecek. Android Pay 700,000‘in üzerinde mağazada kullanılabilir.

android-pay

Parmak İzi Okuyucusu Gelişiyor

Android M ile gelen bir yenilik ise gelişmiş parmak izi okuyucusu. Android’in zayıf kaldığı noktalardan biri olan parmak izi okuyucusu Android M ile gelişiyor. Yeni parmak izi okuyucusu ile Google Play üzerinden uygulama indirebilecek veya alışveriş sitelerinden parmak izi ile alışveriş yapabilirsiniz.

Şarj Sorunu Çözülüyor!

Önceki açtığımız konuda da belirttiğimiz gibi, Android M ile şarj sorununda büyük bir yenilik yapılıyor. Geliştirmeler sayesinde pil ömründe 2 kata yakın iyileşme görünecek. Ayrıca artık Android USB Type C girişini destekleyecek.

Android M’nin büyük çaplı gelişmelerinin yanında; gelişmiş paylaşma seçeneği, metin düzenleme aracı ve daha kolaylaştırılmış ses kontrolleri geliyor.

Android M sürümünün önümüzdeki günlerde geliştiriciler için sunulması bekleniyor.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir