Android M ile Şarj Sorunu Bitiyor!

Android M ile gelen yeni bekleme modu Doze, Nexus 5 modelinde test edildi. Testlere göre Doze özelliği sayesinde bekleme süresi tam 2 katına kadar ilerliyor.

Android-robot-logo-3-1600-aa

Google, geçtiğimiz haftalarda düzenlediği Google I/O 2015 etkinliğinde Android’in yeni sürümü olan Android M’yi duyurmuştu. Yeni özellikleri ile iOS’e benzetilen Android M, rakiplerinde olmayan ve fark yaratacak bir özellik ile karşımıza Doze ile çıktı!

Doze Nedir?

Android cihazlar için geliştirilen ve derin uyku modu ismindeki Doze özelliği sayesinde, telefonun veya tabletin bekleme süresinin 2 katına çıktığı söyleniyordu. Doze özelliği sayesinde, gün içerisinde Android cihazınız boşta bekliyorsa bunu sistem otomatik olarak algılıyor ve uygulamaları arkaplanda durdurarak derin uyku moduna geçirebiliyor.

Bugün yapılan testler de Google’ı doğruladı. Android M yüklü Nexus 5 modeli ve Android 5.1.1 Lollipop yüklü Nexus 5 modeli şarj süresi testinde karşı karşıya geldi. Android 5.1.1 Lollipop yüklü Nexus 5’in bekleme süresi 200 saat iken Android M yüklü Nexus 5’in bekleme süresi tam 533 saat oldu!

nexus-5

Bu test için Nexus 5 tahmin ettiğiniz gibi 533 saat açık olarak bekletilmedi. Test 8, 24 ve 48 saat olmak üzere 3 farklı periyotta gerçekleştirildi. Bu periyotlarda ortaya çıkan sonuçlar uzun saatlere endekslendi ve az önce belirtmiş olduğumuz 200 ve 533 saat olarak hesaplandı.

androidm

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir