Apple Bugün Neler Tanıtacak!

Apple, bugün düzenleyeceği WWDC 15 etkinliğinde yeni ürünlerini ve yazılımlarını tanıtacak. iOS 9, OS X 10.11 ve Apple TV gibi yeniliklerim tüm ayrıntıları Platform EGE’de.

s-f1440dbe68729acbd3efbaa3b910d579bf839eef

Apple her yıl olduğu gibi bu yıl da Worldwide Developers Conference etkinliği ile karşımıza çıkacak. WWDC 15 etkinliğinde Apple’ın merakla beklenen yeni ürün ve yazılımlarını tanıtması bekleniyor. Peki, Apple bugün tam olarak ne tanıtacak?

iOS 9

WWDC 15’in belki de en çok bekleneni iOS 9 olacak. iOS 7 ile düz bir tasarım anlayışını benimseyen Apple, bu anlayışı iOS 8 sürümleri ile devam ettirmişti. Apple’ın iOS 9 ile tasarımsal açıdan büyük çaplı yeniliğe gitmemesi, sistem performans ve stabilitesi üzerinde odaklanması bekleniyor.

iOS 9 ile Helvetica Neue yazı tipinden vazgeçilerek, Apple Watch’da kullanılan daha sade ve şık görünen San Francisco yazı tipi kullanılması tahmin ediliyor.

Sızıntılara göre ayrıca bölünmüş ekran desteğinin iOS 9 ile gelmesi bekleniyor. Bu özellik ile iPad modellerinde tek ekran üzerinde iki farklı uygulama çalışabilecek.

iOS 9 ile yeni özelliklerin sisteme eklenmesine kesin gözüyle bakılıyor ancak bu yenilikler hakkında en ufak bir sızıntı bulunmuyor.

ios-9

OS X 10.11

AppleYosemite sürümünde kullanılan tasarım anlayışının OS X 10.11’de de sürdürülmesi tahmin ediliyoruz. OS X 10.11’in büyük çaplı yenilikler yerine sistem kararlılığı ve güvenlik üzerine yoğunlaşacağı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Diğer tahminler ise OS X 10.11 ile Yosemite isminin değişeceği ve sisteme yine devrimsel özelliklerin ekleneceği yönünde. OS X 10.11’in isminin Pacific, Monterey, Farallon, veya Rincon olması bekleniyor.

os-x-1011

Apple Music

iTunes Store ile müzik sektöründe büyük bir devrim yaratan Apple’ın, son dönemlerde popüler olmaya başlayan çevrimiçi müzik hizmeti yönünde bir atılım yapması bekleniyor. Beats Electronics’i alan ve Beats Music’in potansiyel kullanıcılarına da doğal olarak sahip olan Apple, WWDC 15 etkinliğinde Apple Music hizmeti ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.

Apple Music hakkında gelen bilgilere göre bu servis ilk 3 ay ücretsiz olacak. Daha sonra tahmin edeceğiniz gibi aylık ücret ödeyerek kesintisiz çevrimiçi müzik hizmetini kullanabileceksiniz. Apple Music servisi Sony tarafından doğrulandığını ve WWDC 15’te tanıtılacağını belirtmek istiyoruz

beats-hero

Watch OS

Apple’ın akıllı saati Apple Watch’da kullanmış olduğu işletim sistemi Watch OS’in yeni sürümünün WWDC 15 etkinliğinde tanıtılması bekleniyor. Watch OS 1.5 olmasını tahmin ettiğimiz bu sürüm ile Apple Watch daha stabil ve performans açısından daha hızlı bir yapıya sahip olacak gibi duruyor.

apple-watch

Apple TV

Apple, güncellemeyi unuttuğu Apple TV modelini WWDC 15 etkinliğinde tekrar gündemine alabilir. Yeni Apple TV’nin zengin seçenekler sunan bir kumandaya, iOS uygulamalarını destekleyecek bir işletim sistemine ve iOS ile tamamen uyum içerisinde çalışan bir yapıya sahip olması bekleniyor. Apple TV’nin arayüzünün de iOS gibi düz tasarımda olacağı tahminlerimiz arasında.

apple_tv_front_hero

Apple Pay

Apple’ın güvenli ödeme sistemi Apple Pay’in WWDC 15’te tekrardan rol oynaması ve kullanım alanının genişlediğinin duyurulması bekleniyor. Apple Pay belki Türkiye’de kullanıma sunulabilir diye düşünüyoruz.

apple-pay-main

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir