Apple Gözünü Online Müziğe Dikti!

Apple internetten müzik indirmelerinin %80’ine trafik sağlarken bu alanda gerileme yaşandığından dolayı gözünü online müziğe çevirdi.

apple_dance_music

Apple, iTunes ile internetten albüm satın alma pazarının %80 ile %85‘ine sahip. Ancak 3,6 milyar dolarlık bu pazar son 1 yıldır %8 oranında geriledi. Online müzik servislerinden müzik dinleme ise %45 oranında arttı ve gelen bilgilere göre Apple gözünü bu bağlamda en popüler müzik servislerinden birisi olan Spotify‘e çevirdi.

357065-music

Birçok kullanıcının son dönemde “internet kotasından yemeyen” müzik servislerine rağbet gösterdiğini görmekteyiz. İnternet dünyasında online müzik sağlayıcı çok fazla şirket bulunuyor ama son dönemde GSM Operatörlerinin servisleri kota dostu paketlerle ön plana çıkmakta.

Apple da global pazarda kullanıcıların oldukça dikkatini çeken Online Müzik Dinleme Servislerinden en büyüklerinden birisi olan Spotify‘a göz dikti. Apple’a yakın kaynaklardan gelen bilgilere göre Apple bu servisi alacak ve aylık 10 dolar gibi sabit ücretle tüm albümleri dinlenebilir kılacak.

Geçtiğimiz yıl Beats Audio‘yu satın alan Apple, Beats Electronics‘e ait online müzik servislerinde düzenleme yapmış ve 300 bin kişiden fazla kullanıcıya hizmet vermeye başlamıştı. Anlaşılan %45 oranında büyüyen bu pazardan yine büyük bir dilim almak isteyen Apple çok yakında büyük bir yatırıma imza atabilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir