Artık Bankamatikler Windows 10 İşletim Sistemi Kullanacak!

61497520_atm_275330c0

Yıllardır Windows XP işletim sisteminin kullanıldığı bankamatiklerde, Windows 10’un çıkmasının ardından bu işletim sistemi kullanılacak.

Bankamatikler, insanların para yatırma, para çekme ya da havale gibi işlemlerini kısa sürede yapmasını sağlayan makinelerdir. Her ne kadar işimiz görülüyor olsa da bazı kötü niyetli insanlar tarafından Windows XP’deki güvenlik açıkları kullanılarak dolandırıcılık olayları yaşanabiliyor. (Google‘a ATM Windows XP diye arama yaptığınızda altına “Hack” kelimesini eklemek için buton geldiğini görebilirsiniz.) Artık hem mevcut işletim sisteminin yenilenmesi hem de daha güvenli bir ATM deneyiminin yaşanması için ATM’ler, Windows 10 işletim sistemiyle güncellenecek.Bence Linux konulması daha mantıklı olur ama yetkililer daha iyisini biliyor bize laf düşmez.. 🙂

atm_windows_xp0

Aslında XP’den sonra Windows 7 ve 8 gibi işletim sistemleri çıkmış olsa da bu güncellemeler yapılmadı. Onun yerine Windows 10’a geçmek isteyen ATM Sanayi Derneği, ilk önce Windows 10’un hizmete geçip biraz daha oturmasını bekleyecek. Zira Microsoft dahi Windows 10’un yayınlanmasından sonra Teknik Ön İzleme sürümünün kaldırılmayacağını açıklamış, yapılacak geri bildirimlerden de faydalanılarak yeni işletim sistemini daha da güvenli bir hale getirileceğini söylemişti.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir