Broadcom satışamı çıkarılıyor?

Dünya’nın en büyük yonga üreticilerinden biri satılıyor! İşte o dev ve muhtemel yeni sahibi!

6a0120a5580826970c01b8d11b0181970c-500wi

Wall Street Journal‘ın söylediğine göre Avago Technologies, yarı iletken endüstrisindeki en son birleşmeyi işaret edebilecek bir anlaşma ile Broadcom‘u satın almak için görüşmelerini sürdürüyor. Kaynak isimlendirmeyen raporda belirtilene göre tartışılan koşullar henüz belli değil ve anlaşmanın iptal olma ihtimali de bulunuyor.

Broadcom, geniş bir iletişim ürünü yelpazesi için yonga (chip) üretimi gerçekleştiriyor ve bu ürünlerin arasında kablolu ve kablosuz ağlar, bağlantılı ev ve araba ekipmanları ve Internet of Things (nesnelerin Interneti) yer almakta. Avago’nun silikonu ise endüstriyel ve kurumsal depolama araçlarının yanı sıra kablo ve kablosuz ağlara sunulmakta. Avago 1961 yılında kuruldu ve merkezi San Jose Kaliforniya‘da bulunmakta. Broadcom ise Irvine Kaliforniya‘da yer alıyor ve 1991‘de kuruldu.

Broadcom, iletişim yongaları alanında agresif bir rekabetçi olarak tanınmakta ve özellikle Qualcomm‘un rakibi ve uzun zamanlı patent rakibi olarak kendini göstermekte. Broadcom yaklaşık olarak 32 milyar dolar değerinde. Avago ise neredeyse 37 milyar dolar ile daha büyük bir market sermaye değerine sahip.

Avago, 2013 yılında depolama ve ağ iletişimi firması LSI‘ı 6.6 milyar dolara satın aldı ve LSI‘ın flash depolama bölümünü Seagate’e satarken, ağ kolunu da Intel’e sattı.

Broadcom sözcüsü konu hakkında yorum yapmayı reddederken, bu yazının yazıldığı sırada Avago‘ya henüz ulaşılabilinmiş değil

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir