Chevrolet’ten CarPlay ve Android Auto Desteği!

Otomobil sektörünün lider isimlerinden biri olan Chevrolet, 2016 model araçlarında CarPlay ve Android Auto sistemlerini beraber kullanma kararı aldı. İşte detaylar

intro2-1432825952

Akıllı telefonlar artık hayatımızın her noktasına girmeye başladı. Evimizden, işimize hayatımızdaki bir çok şeyi artık akıllı telefonlarımızlakontrol edebilir hale geldik.

Hayatımızın pek çok noktasında olduğu gibi, araçlarımızda da telefonlarımızın rolü gün geçtikçe artıyor. Tabi bunda en büyük etken Apple ve Google‘ın araçlar için çıkardıkları yazılımlar desek, sanırım pekte yanılmış olmayız.

Zira Google‘ın araçlar üzerinde senelerdir çalıştığı bilinen bir gerçekti. Bu konuda son derece deneyimli bir durumda olan Google, araçlar için çıkardığı Android Auto‘yla da göz doldurmuştu. Apple‘ın otomobil sektöründe çok büyük bir ağırlığı olmasa da son zamanlarda yeni bir elektrikli araba üzeride çalıştığı haberleri, araçlar için çıkardığı CarPlay ile zirve yapmıştı.

62517-carplay_hero

Araçlarımızda telefon kullanımı konusunda bize büyük avantajlar sağlayan CarPlay ve Android Auto‘da ki tek sorun ise kullandığımız telefonla uyum sorunu yaşamasıydı. Örneğin Android işletim sistemli bir telefon kullanırken aracımızdaki CarPlay sisteminden verimli bir şekilde yararlanmamız söz konusu olmuyordu.

Hem CarPlay, Hem de Android Auto Destekli

Bu aksaklığı gidermek için ilk hamle ise Chevrolet firmasından geldi. 2016 model araçlarının tanıtımını yapan Chevrolet yetkilileri, yeni araçlarının bir çoğunda Android Auto ve CarPlay sistemlerinin beraber yer alacağını açıkladılar. Böylece kullanıcılar hangi akıllı telefonu kullanırsa kullansınlar,Chevrolet marka bir araçları varsa araçlarında yer alan sistemsel yazılımdan sonuna kadar faydalanabilecekler.

Sistemin çalışma prensibi ise son derece basit bir şekilde işliyor. Herhangi bir iOS cihazı araca bağlandığında CarPlay, Android cihazı bağlandığında ise Android Auto sistemi devreye giriyor.

Chevrolet’in 2016 araçlarında sunduğu bu sistemi kapsayan modeller ise şunlar; Camaro, Colorado, Cruze, Impala, Malibu, Silverado, Spark, Tahoe, Vol, Suburban, Camaro Convertible, Corvette ve Corvette Convertible.

Listeden de görüldüğü üzere Chevrolet, bu sistemi üst segment araçlarında olduğu kadar, orta segment araçlarında da kullanacak. Bakalım bu sistemi diğer otomotiv devleri de benimseyecek mi? Bekleyip göreceğiz.

Mercedes-Benz Trendsetter bei Smartphone-Integration: Apple „CarPlay“- Einfache und sichere Bedienung über den Dreh-Drück-Steller Mercedes-Benz is trend setter at smartphone integration Apple „CarPlay“- Simple and save operation by rotary pushbutton

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir