Çin, Ucuz Telefonlardan Vaz Geçti!

Birkaç yıl önce tüm dünyayı sallayan fiyat-performans oranı zirvede Çinli akıllı cihazlar, artık ucuz olmayacak. Son gelen bilgiler şaşırtıcı.

OnePlus-Customization

OnePlus ve Xiaomi başta olmak üzere, Çin menşeili akıllı telefon üretici firmalar, sundukları özellikleri rakiplerine kıyasla oldukça uygun sunduğu için kısa zamanda popüler olmuşlardı. Hatta OnePlus bu noktada olabildiğince ucuz bir OnePlus One cihazı satışları için davetiye sistemi uygulamıştı. Ancak son zamanlar da ÇİNli firmalarda artış yapmakta.

Son yayınlanan rapora göre 2014 yılının son çeyreğinde Çinli akıllı telefonların amiral gemi modellerinin fiyat ortalamaları 190$ bandında yer alıyorken, bu fiyat düzenli olarak artmış ve içinde bulunduğumuz çeyrek için 260$ seviyelerine kadar yükseldi.

news_inside_oneplus_2_fiyati

Bu yükselişin sebebi olarak ise ilk etapta dünyada yankı uyandırmak için düşük kârla satılan cihazların, firmaları uzun vadede zora sokabileceği yer alıyor. Bu analizle paralel olarak büyük merakla beklenen OnePus 2 modelinin de, önceki modeli OnePlus One kadar fiyat odaklı kullanıcılar toplayamayacağı belirtiliyordu. Zaten OnePlus’ın One modelinde davetiye ile sadece talebe göre cihaz üretimi sağlayarak, üretim maliyetlerini düşürmek isteniyordu. Ancak davetiye sistemi dahi son dönemlerde yeterli bulunmadı.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir