Dev proje: 12 Yaşına Kadar Ki Tüm Çocuklara Ücretsiz Kod Bilgisayarı !

1

BBC, şimdiki çocukların geleceğin harikaları olması yolunda son yılların en önemli teknoloji girişimlerinden birisini hayata geçirerek, ülke genelinde yaşayan 11-12 yaşındaki tüm çocuk nüfusa ücretsiz cep bilgisayarı dağıtmaya başladı.

İngiltere’nin BBC nezdindeki bu hamlesini asıl önemli kılan unsur iseBBC micro:bit ismini taşıyan kredi kartı büyüklüğündeki bu mikro bilgisayarların hepsinin kodlanabilir formda tasarlanmış oluşu. Yani diğer bir deyişle hedeflenen çocukların programlamayı öğrenmeleri.

İngiltere’nin bu girişiminin gerisinde yatan sebep ise, yapılan araştırmalara göre, kalifiye niteliklere sahip teknoloji çalışanlarının azalmaya başlamış oluşu. İşte buradan hareketle ağaç yaşken eğilirdiyen İngilizler, 12 yaşındaki çocukları programlamayla tanıştırarak geleceğin mühendislerini ve programcılarını yetiştiriyorlar.

BBC’nin Lancaster Üniversitesi, Microsoft, Samsung, ARM, Barclays, element14, Freescale, Nordic Semiconductor ve Wellcome Trust firmaları ile iş ortaklığında geliştirdiği yeni projeyle hem bilgisayarlar dağıtılacak hem de konuya ilişkin detaylı bilgilerin yer alacağı bir web sitesi üzerinden çocuklar cihazlarını programlayabilecekler. İlk etapta hedeflenen ‘display pattern’ gibi basit Java yazılımlarının öğrenilmesi. Ardındansa yavaş yavaş ileri aşamalara geçilecek. İlerleyen dönemde micro:bit‘in ticari versiyonlarının da satışa sunulacağı not olarak düşelim.

222

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir