Düşünce Gücüyle Kontrol Edilebilen Mekanik Ayak: Proprio Foot

Teknoloji her alanda oluğu gibi sağlık alanın da önemli yeniliklere imza atıyor. Bu sefer de düşünce gücüyle kullanılan bir mekanik ayak teknolojisi ile karşı karşıyayız.

Hepimizin bildiği gibi teknolojinin gelişmesi sadece beyaz eşya veya otomotiv sektörünün gelişmesine yardımcı olmuyor. Buna benzer alanlar dışında da gereğini yapan teknoloji, konu sağlığa geldiği zamanda elinden gelenin daha fazlasını yapmak için büyük bir çaba sarfediyor.

Daha önce de 3D yazıcıyla yapılan protez kollar gibi engelli arkadaşlarımızın hayatını önemli ölçüde kolaylaştıran projeler başarıyla gerçekleştirilmiş ve bu konuda önemli bir gelişme kat edilmişti. Haberimizi konu olan protez ayaklarlar diğer projelerden biraz daha farklı. Çünkü bu biyonik ayak düşünce gücüyle kontrol edilebiliyor.

proprio-foot-01

İzlanda merkezli Össur adında ki şirkete ait olan projeye Proprio Foot adı verilmiştir. Bu sistemin çalışması ise aslında sanıldığı kadar zor değil. 15 dakika süren operasyon sırasında beyine küçük sensörler yerleştiriliyor. Bu sensörler sayesinde engelli arkadaşlarımız yalnızca düşünce gücüyle biyonik ayağı kontrol edebiliyor.

Bu sistem şuan test aşamasında bulunuyor. Sistemin piyasaya çıktıktan sonra nerelerde yaygın olacağı ve toplamda ne kadara mal olacağı ise henüz bilinmiyor.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir