Facebook İnternet Dağıtacak Hava Aracı Drone !

Facebook’un internet erişimi olmayan bölgelere internet götürmeyi amaçlayan ve ücretsiz hizmet sunan internet.org projesi tam gaz devam ediyor. Halihazırda bazı bölgelerde kullanılan internet.org için ihtiyaç duyulan internet bağlantısını böyle bir servise sahip olmayan ülkelere sağlamak için geliştirilen drone Aquila geliyor.

facebook-drone

Facebook’un tüm dünyayı internete bağlama arzusundan sık sık bahsettik. Halihazırda internete erişebilen 3 milyar insan mevcut ve Facebook kurucusu Mark Zuckerberg kalan 4 milyardan fazla insanın da çevrim içi olmasını istemekte. Bu konuda çalışmalarını hızla sürdüren Facebook yayınladığı duyuruda Aquila projesinin son aşamaya geçtiğini duyurdu. Aquila‘nın tam boyutlu versiyonunu üreten Facebook, devasa drone’un test uçuşlarına hazır olduğunu belirtiyor. Boeing 737’nin kanat uzunluğuna sahip olan drone karbon fiber yapısıyla oldukça hafif. Yaklaşık 18-27 km arası yüksekliğe çıkabilen drone 90 gün boyunca belirli bir bölgeye internet erişimi sağlamak amacıyla yola çıktı.

facebook-drone-uk-665x385

İnternet.org projesiyle ilgili küçük bir hatırlatma yapmak gerekirse; oluşum kullanıcılara belli başlı temel servislere ücretsiz olarak erişim sağlıyor. Hava durumu,Google Search gibi servislerin dahil olduğu İnternet.org’da tabii ki Facebook erişimi de mevcut. 1,49 milyar kullanıcısı olan Facebook, insanlara ücretsiz internet erişimi sağlarken bir yandan da kendi kullanıcı sayısını artırarak sahip olduğu devasa veri trafiğine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir