Facebook Videolarından Para Kazanma

facebook-video

Facebook video yayıncılığı konusunda ciddileşiyor. YouTube‘un uzun süredir yaptığı yayıncılara elde edilen gelirden pay verme politikası Facebook’a da geliyor.

Video yayıncılığı konusunda en kritik atılımlarından birini gerçekleştiren Facebook, adeta YouTube’a meydan okuyor. Önümüzdeki sonbahardan itibaren NBA, Fox Sports gibi video yayıncılarıyla gelirden pay vermeye hazırlanan Facebook, yeni sistemin video yaratıcılarını motive edeceğini düşünüyor. Üstelik Facebook, kullanıcıların videoları aramasına gerek olmayacağını belirtiyor. Haber Kaynağı gibi Suggested Videos (Önerilen Videolar) sayfası ekleyeceğini belirten Facebook, burada kullanıcılar söz konusu sayfayı takip etmese dahi onlara videoları gösterecek.

Tıpkı YouTube’da olduğu gibi gelirin yüzde 55‘ini video sahibine verecek olan Facebook yüzde 45’ini de kendisinde tutuyor. Ancak işin gelir getiren reklam kısmı YouTube’dakinden biraz farklı. Örneğin, Önerilen Videolar kısmında üç farklı video izlendiği halde tek bir reklam görülmüş olabilir. Bu durumda yüzde 55’lik gelir o üç video yaratıcısının arasında paylaştırılıyor. Bu paylaşım da kullanıcıların videoda ne kadar zaman geçirdiğiyle orantılı olarak gerçekleştiriliyor. Önerilen Videolar bölümü şu an test ediliyor ve Facebook henüz reklamcılar için de bir ödeme planı çıkarmış değil. Şu an iki farklı model sunan Facebook ya video oynamaya başlar başlamaz ücret talep edecek ya da video başladıktan 10 saniye sonra. Facebook başta belirli partnerlerle çalışacağını sonrasında ise partnerlerini artıracağını belirtiyor. Facebook’tan ödeme alabilmek içinse tabii ki resmi partner olmak gerekiyor.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir