Genç Lise Öğrencimiz Gaz Kaçağını SMS ile Bildiren Robot Geliştirdi.

Kağan İnan, kendi tasarımı kendisine ait olan robot ile dünya birincisi oldu. Bu birincilikten sonra İnan, ülkemizi Brezilya’da temsil etmeye hazırlanıyor.

Çoğu zaman içinde bulunduğumuz ortamlarda iyi yönde ilerleyen teknoloji başlıklarına karşı, biz yapamayız, bizde olsa şöyle olur gibi ön yargılı fikirler ortalığa savrulur. Yapılan olumsuz eleştirileri kulak arkası eden genç beyinler ise ortaya ilginç projeler koyarak bu negatif düşünceleri az da olsa etkisiz bırakmayı başarıyor.

Platformumuza konu olan zeka küpü arkadaşımız Kağan, İstanbul’da düzenlenen INSPO 2015 kapmasında geliştirdiği projeyle dünya birinciliğine adını yazdırdı. İnan’a birinciliği getiren proje ise tasarladığı gaz ve su kaçağını ev sahibe SMS yoluyla iletebilen robot oldu. İnsanların unutkanlıklarından dolayı açığa çıkan veya sistem hatasından kaynaklanan olumsuz durumların önüne geçebilen robot hakkında açıklama yapan İnan, “Siz yokken bile sizin yerinize evinizi geziyor. Robotun içine kamera yerleştirdim, bu sayede uzaktan bağlanıp dünyanın neresinde olursanız olun evinizi izleyebilirsiniz.’’ diyerek robotun genel işlevinden bahsetti.Gaz kaçağını Türk usulü çakmakla kontrol etmediği sürece sorun yok.. Başarılar Kaan kardeş.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir