Google, Bayanları Arka Planda Mı Bırakıyor?

Google’ın yayınladığı istatistiklere göre şirketin çalışanlarının büyük kısmı beyaz ve kadın çalışan oranı düşük. Google bu sorunu çözmek istediğini söylüyor.

google-calisan

Teknoloji dünyasının aslarından Google, 2015’in başı itibariyle toplamda 53 bin 600 çalışana sahip. Tam zamanlı çalışan bu kesimin büyük kısmı ise beyaz ırka mensup, erkek ve çoğunlukla Asyalı! Bir başka deyişle şirket etnik ayrımcılık yapma niyetinde olmasa da, dolaylı olarak belli bir zümreyi ve cinsiyeti ön plana çıkartıyor, bu kimselere iş hakkı sunuyor.

Bu konudaki eksikliklerinin farkında olduklarını dile getiren Google, konu hakkında çalışmaya devam ettiklerini söylüyor ve geçtiğimiz yıl işe alınan çalışanların yüzde 21’lik kesiminin kadın olduğuna dikkat çekiyor. Bu oran her ne kadar kulağa hoş gelse de işin aslının öyle olmadığını görüyoruz.

google

Google‘ın yüzde 21‘lik kadın teknisyen alımı aslında genele döküldüğünde sadece yüzde 1’lik bir artış anlamına gelmekte. Öte yandan siyahiler ve hispanik kökenli Google çalışanlarının oranları da bir hayli düşük. Bu kesimdeki artış sadece yüzde 2 ve 3 oranında!

Google bu değerlerin çok fazla anlamı olmadığını çünkü bu açıklarını kapatmak niyetinde olduğunu tekrarlıyor ancak dünyanın en büyük teknoloji firmalarından birinin yıllar boyunca bu derece “seçici” davranması kafaları karıştırıyor.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir