Google ve GoPro’dan İş Birliği!

Google’ın sanal gerçeklik sektörüne yeni bir yön kazandıracak olan projesi Jump’ın duyurulmasının ardından şimdide GoPro’nun 360 derecelik kamerası piyasaya çıktı.

intro-1432886516

Sanal gerçeklik gözlüklerinin özellikle son yıllarda büyük bir ivme yakaladığını söylesek sanırım pekte yanılmış olmayız. Özellikle oyun sektörü için gerçekçilik anlamında kritik bir öneme sahip olan sanal gerçeklik gözlükleri, gün geçtikçe daha da gelişmekte.

Tabi iş sadece sanal gerçeklik gözlüklerinin gelişmesiyle bitmiyor. Sanal gerçeklik yani VR gözlükler için kullanılacak görüntülerde, en az cihazın kalitesi kadar önem arz ediyor. Söz konusu oyun olduğunda bunu yapmak basit olsa da iş gerçek görüntülere geldiğinde karşımıza tek düze bir film akışı geliyor. Yani oyun içerisinde gözlüğü takıp sağa sola dolaşabilirken,film söz konusu olduğunda sadece önünüze gelen görüntüleri izleyebiliyoruz.

İşte GoPro‘nun, Google ile işbirliği sonucunda ortaya çıkardığı 360 derece çekim yapabilen yeni kamerası, bizlere artık görüntü içerisinde dolaşabilme imkanı da sağlayacak. Yani sadece önümüze gelen görüntüyle yetinmek zorunda kalmayıp, kafamızı başka yönlere çevirip çevreyi tamamen görüntüleyebileceğiz.

İşte GoPro 360 Derece Kamera Fiyatı

16 adet Hero4‘ün kullanılmasıyla ortaya çıkarılan bu yeni kamera, 360 derecelik benzersiz çekimler yapmanıza olanak sağlıyor. Google‘ın geçtiğimiz gün tanıttığı Jump temelinde çalışan bu yeni kameranın fiyatı ise yaklaşık olarak 6400 dolar.

GoPro tarafından 360 derecelik kameralarla çekilen videoya aşağıdan göz atabilirsiniz. Dip not olarak belirtelim, video esnasında çevreye bakınmak için mouse yada w,a,s,d (sadece Chrome‘da) tuşlarını kullanabilirsiniz.

Bu teknoloji günlük kullanım için biraz abartılı gibi dursa da, bundan sonra çekilecek olan VR filmlerde büyük bir rol oynayacağı kesin gibi duruyor. Bu tarz teknolojiler sayesinde ilerleyen zamanlarda çok farklı sinema deneyimleri yaşamamız kesin görünüyor.

Dilerseniz GoPro’nun yeni kamerasının görsellerine aşağıdan göz atabilirsiniz.

1 2 3 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir