Hava Trafik ve Radar Sistemi İçin NASA ve Verizon Drone Geliştiriyor..

21517-ee000c76_945_5560

Drone‘ların hem kişisel hem de ticari alandaki kullanımının son yıllarda hızla artması nedeniyle, ABD’de 2015 yılının başlarında belirli yasal düzenlemeler getirilmişti. Ancak gelecek yıllarda özellikle ticari alanda drone kullanımının daha da artacağını düşünen NASA ve Verizon, drone trafiğinin yaratacağı kargaşayı o zaman geldiğinde kontrol altında tutabilmek için şimdiden ortak bir hava trafik kontrol sistemi üzerinde çalışıyorlar.
Bilindik üzere en çok Konserlerde Drone kullanılıyor. Peki şimdi Havaya trafik lambası mı konulacak.. 🙂
NASA ve Verizon’un geliştireceği hücresel kule sistemiyle, sivil ve ticari drone uçuşları özel bir radar sistemi içinde denetlenecek. Projede NASA bir hava trafik kontrolü sistemi geliştirecek ve drone’ları radar, uydu veya hücresel sinyallar üzerinden takip edecek. Projenin bu kısmının testlerine bu yaz başlanacağı söyleniyor.

21517-ee000c76_945_556000

Verizon ise kendi hücresel ağı içindeki drone’ları uzak ekranlardan takip etmesine olanak sağlayacak kısım üzerinde çalışıyor. Projenin bu kısmının 2017 yılında tamamlanması bekleniyor. Google ve Amazon testlerde NASA’ya yardımcı olmak için özel bir anlaşma imzalarken, projenin tamamının 2019 yılında bitirilmesi planlanıyor.(Kim öle Kim kala)

Bu projeyle drone’ların havada birbirleriyle çarpışmasının engellenmesi, kötü ve değişen hava şartlarında drone’ların güvenli bir şekilde yere indirilmesi, maksimum uçuş yüksekliğinin geçilmemesi gibi, uçaklardan bildiğimiz, hava trafik kontrolleri getirilmiş olacak. Bunların yanında bazı hassas bölgelere yaklaşan veya giriş yapan drone’lar sistem üzerinden uyarılacak ve operatörler kontrolü ele alarak drone’u yönetebilecek.

Özetlersek “Canım sıkıldı ben bi Drone‘u alıp sahile koşmaya gideyim oda beni çeksin” tarzı şeyler yapmak belkide biraz daha sıkıntılı olacak. Gerçi bizim ülkemizde drone kullanacak insanlar çok olmadığı için bizi pek etkileyeceğini sanmıyorum.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir