Huawei’den 10 KB Boyutunda Yeni İşletim Sistemi: LiteOS

Huawei, HNC2015 (Huawei Network Congress 2015) etkinliğinde dünyanın en küçük boyutlu işletim sistemi LiteOS’u tanıttı.

Huawei, 2025 yılına kadar 100 milyardan fazla cihazın internete bağlanacağını öngörüyor. Bu sebeple şirketler, ‘nesnelerin interneti’ alanına yatırımlarını hızlandırmış durumda. (Nesnelerin İnterneti, nesnelerin diğer nesnelerle etkileşim kurabildiği bir gelişim sürecini temsil eder. Örneğin hastaneler kalp atışını ölçen aygıtları izleyebilir ve düzenleyebilir, fabrikalar üretim hattı sorunlarına otomatik olarak yanıt verebilir ve oteller konukların tercihlerine göre sıcaklığı ve aydınlatmayı ayarlayabilir)

huawei-den-10-kb-boyutunda-yeni-isletim-sistemi-liteos-705x290

Huawei’nin pazarlama stratejileri başkanı olan William Xu tarafından tanıtılan LiteOS, dünyanın en küçük işletim sistemi olma özelliğine sahip. LiteOS’in tüm geliştiricilere açık olduğunu ve kolayca geliştirilebileceğini belirten şirket, cihazların mevcut ağa bağlanması için kullanıcıların manuel bir müdahaleye gerek duymayacağını açıkladı. Ayrıca 10 KB’lık bi işletim sistemi akıllı giyilebilir teknolojiler, otomobiller ve akıllı ev gibi birçok alanda kullanılabilir olacak.

huawei-liteos-logo-100586143-large

Geliştirdikleri işletim sisteminin Android ya da iOS ile rekabet etmeyeceğini belirten Xu, amaçlarının insanlara farklı bir bağlanma alternatifi sunmak olduğunu belirtti.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir