iOS 9 ile Gelecek Yeni Özellikler

Kasım 2015 tarihinde sunulması planlana İOS 9 hakkında bazı maddeleri sizlerle paylaşıyoruz.

  •  “Home” Uygulaması

ios-9-download

9to5Mac’in kaynaklarına göre iOS 9 yazılım güncellemesi ile gelecek olan “Home” veya Siri uygulaması kullanılarak evdeki akıllı cihazların kontrol edilebilmesi mümkün olacak.

 

  • Yeni Bir Yazı Fontu

iphone6-setup-hero-201409
Apple, cihazlarında iOS ve iOS X’te Helvetica Neue yazı fontunu kullanmakta. Fakat bu yazı fontu yerini, yeni gelecek olan iOS 9 ve OS X 11’de, Apple Watch sisteminde yer alan San Francisco’ya bırakacak.

 

  • Bölünmüş Ekran Özelliği

iphone-5s-gold
Önümüzdeki ay düzenlenecek olan WWDC Konferansı’nda tanıtılması planlanan bölünmüş ekran özelliği, iPad’in kullanım sürecini uzatmayı ve kolaylaştırmayı amaçlıyor. Yıl sonunda ise iOS 9 ile beraber aktif duruma getirilmesi söz konusu.

 

  • Daha Verimli Bir Harita

nokia_here_maps_hero
Apple’ın bir süredir harita üzerinde gelişimini sağlamak için uğraştığı biliniyordu. Özellikle Amerika’da devam eden çalışmalar sonuç vermiş olacak ki, iOS 9 ile beraber Apple Harita’sı farklı bir boyut kazanacak.

 

  • iTunes Yenilenecek

playlist_1
2013 yılından beridir güncellenmeyen iTunes 11 yenilenecek ve iOS 9 ile beraber gelen müzik uygulamasıyla bir bütün olacak. Tamamen arayüz değişikliğine gidecek olan uygulamanın nasıl bir görünüm sergileyeceği ise merak konusu.

 

  • Kişiselleştirme İmkanı Sunulacak

iphonecupcakes1
iOS cihazların tartışmasız en büyük artısı stabilliğidir. Android cihazlar gibi “kişiselleştirme” özelliğinin olmayışı bazen olumsuz yorumlara sebep oluyordu. Ancak iOS 9 ile beraber bu sorun ortadan kalkıp kontrol tamamen kullanıcılara bırakılacak.

 

  • Siri’nin Yetkileri Arttırılacak

google-sweating-siri-latent-search
Sadece iPhone’lara bağlı kalmayan iOS 9 güncellemesi sayesinde, Siri artık hangi platformda olabildiğini kavrayabilecek ve ona göre davranışlarını tanımlayabilecek.

 

  • Toplu Taşıma Uygulaması Gelecek

iphone bus
iOS 9 güncellemesi ile gelecek olan uygulama, günümüzde herkesin kullandığı toplu taşıma araçları hakkında bilgi sunacak. Metro, tren, havayolu ve karayolu gibi çoklu ulaşım ağlarına erişip, gerek bilet fiyatları gerekse sefer saatlerini bildirecek.

 

  • Sistem Performansı Artacak

iPhone sistem hızı
Listenin başında da dile getirdiğimiz üzere iOS 8’de yaşanan sıkıntılardan arınılacak ve hiçbir sıkıntı yaşanmayacak. Daha az RAM kullanımı ile daha hızlı bir işletim sistemi haline gelecek.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir