Robot Ölüm Saçtı!

Volkswagen fabrikasında yaşanan işçi ölümünün sebebi bir robot olunca, robot işçilerle ilgili yeni sorunlar ortaya çıktı.

Ağır sanayide, teknoloji’nin son ürünleri işçi robotlar kullanılmakta. Hem yoğun üretim süreçlerinin altından kalkabilmesi hem de neredeyse sıfır hatayla çalışıyor olmaları özellikle araç üretici firmaların ilgi odağı durumunda. Ayrıca robot işçilerin, ağır yük taşıma ve hız konusunda da iyi olması, yine talep edilme sebeplerinden birisi oluyor.

haber_8-jpg_193429826_1435827171

Genellikle işçi kazalarına konu olmayan bir haber, ünlü araç üreticisi Volkswagen’in Almanya’daki fabrikasından geldi. Doğrudan Volkswagen tarafından yapılan resmi açıklamada, bir işçisinin robot çalışma alanına girdiği ve robot tarafından yaralanmasının ardından hastaneye kaldırıldığı söylendi. Ağır yaralanan işte kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Meydana gelen bu talihsiz olay sonrası Volkswagen, açıklama sonrası gelecek soruları öngörerek olay ile ilgili detaylara da yer verdi. Herhangi bir güvenlik zafiyetinin bulunmadığı, söz konusu kazanın insan hatası nedeniyle meydana geldiği açıklandı.

news_inside-araba-yapan-robot

Aktarılan detaylarda kazanın, işçinin taşıyıcı robota kapıldığı ve robotun metal levhalı iş bandında işçiyi yaralayacak işlemler uyguladığı belirtildi. Ancak yine açıklama içerisinde, Volkswagen fabrikası içerisinde yer alan bu tarz ağır yük robotlarının, güvenlik kafesleri içerisinde bulundukları, insan hatasından dolayı ne yazık ki böyle bir talihsiz kazanın meydana geldiği de söylüyor.

İşçi robotlar gelişiyor!

Robotlar her geçen gün hemen hemen her alanda, insan alternatifi haline gelmeye başladı bile. Umuyoruz ki bundan sonra Volkswagen’de bu konu ile ilgili daha sert önlemler alarak, benzer kazaların meydana gelmesini önleyecektir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir