Samsung’dan Dev Hata!

Ünlü bir yatırım bankasından gelen yorumlar, Güney Koreli Samsung’un yeni amiral gemisi Galaxy S6 ile büyük bir hata yaptığını ve bunun cezasını çektiğini söylüyor.

galaxy-s6

Yatırım bankacılığı şirketlerden biri olan Oppenheimer müşterileri ile paylaştığı raporlarda, Samsung’un son zamanlarda mobil pazar üzerinden hatalar yaptığını yazdı. Banka, Samsung‘un yeni nesil akıllı telefonu Galaxy S6 için 10 milyon ünite sunduğunu, bunun önceki nesil Galaxy S5’den tam tamına 1 milyon adet daha az olduğunu dile getirdi. Bu değerler ise aynı satış süreçleri üzerinden elde edildiğini söyledi.

Samsung bu yıl yeni akıllı telefonunu her başlıkta yenilemeyi tercih ederek çok daha güçlü bir satış beklemişti. Bu esnada rakibi Apple, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus ile daha hızlı bir yükseliş yakaladı, iPhone 5s‘in 4 inç ekranını iPhone 6‘da 4.7 inç’e çıkarttı. Phablet sürümü iPhone 6 Plus ise5.5 inç ile Apple için yeni bir revize olmuş gibi.

Samsung Çin’de de düşüyor!

Oppenheimer‘ın dikkatleri çektiği bir başka nokta ise Çin pazarı. Bankaya göre Samsung’un bu yılki pazar payı yüzde 20’den yüzde 10’a kadar düştü. Çin’in lideri olan Samsung, böylece tahtını da bu bölgede Apple’a kaptırdı. Şirket bunun en büyük sebebinin ve Güney Koreli markanın en büyük hatasının “yazılımdan çok donanıma ağırlık vermesi” olduğunu söylüyor.

IP 67 toz ve su dayanıklılık sertifikasını geride bırakması, bütünleşik batarya ile gelmesi ve microSD esnekliğine sırtını dönmesi, Galaxy S6‘nın beklenen patlamayı yapmamasının en büyük nedenleri olarak belirtildiği biliniyor.

Güçlü donanım, zayıf yazılım

Oppenheimer‘ın raporu aynı zamanda şu cümleyi de içeriyor: “Esnek ekran, güçlü işlemci, iPhone gibi metal kasa, ön yüz parmak izi tarayıcısı, OIS kamera gibi artılar dikkatleri çekerken, yazılım bazında müşteri için neredeyse hiçbir yeniliğe gidilmedi, kullanıcı Galaxy S6 bazına girmemeyi daha çok tercih ettiği görülüyor.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir