Tesla 89 yıl önce akıllı telefonları bilmiş!

Ünlü bilim adamı Nikola Tesla’nın bundan 89 yıl önce bugün elimizden düşüremediğimiz akıllı telefonların geleceğini tahmin ettiğini biliyor muydunuz?

 

science_electricity_nikola_tesla_teslacoil_widescreen_1600x900_45133

AKILLI TELEFONU 89 YIL ÖNCE DÜŞÜNMÜŞ

Tesla, geleceği yorumladığı bir röportajda ileride mesafe olmaksızın insanlığın birbirleriyle iletişimde olacağını söylemiş ve eklemiş: “Sadece bu da değil, televizyon ve telefonun ötesinde kilometrelerce uzaklıkta dahi birbirimizi mükemmel bir şekilde göreceğiz ve duyacağız.  Ayrıca bu teknoloji bugünün telefonlarına kıyasla çok daha basit olacak, bir adam telefonunu cebinde taşıyabilecek”.

NIKOLA TESLA KİMDİR?

10 Temmuz 1856 yılında doğmuş Sırp asıllı bir bilim adamıydı. 7 Ocak 1943 tarihinde 86 yaşındayken bir otel odasında kalp yetmezliğinden hayata veda etti. Mühendislik üzerine eğitim aldı. 1875 yılında Avusturya Graz Politeknik okulunda, daha sonra ise Prag’da bulunan Charles Ferdinand Üniversitesi’nde eğitim aldı.
1884 yılında Avrupa’dan ABD’ye gelmiş ve Thomas Edison’un şirketinde çalışmıştır. Daha sonra yolları ayrılmış ve birbirlerine rakip olmuşlardır.

teslalab

Küçük yaşta abisini kaybetmiş, şizofreniye yakın belirtiler göstermiş, bir ara zengin olup daha sonra parasız kalmış takıntılı bir insandır. Hiç evlenmemiştir. 750 civarında patenti vardır.

En büyük hayallerinden olan “Kablosuz Enerji Aktarımı” konusunda deneyler yapmıştır. Kilometrelerce ötedeki lambaları kablosuz olarak aydınlatmıştır.

Nikola Tesla, bilinen ilk insan yapımı şimşeği oluşturmuştur.

The Prestige (2006) filminde Nikola Tesla karakterini David Bowie canlandırmıştır. Tesla o filmde bir sihirbaza “insan kopyalama makinesi” yapan bir bilim adamıdır.
İcatlarından bazıları ise şöyle: Radyo sistemi, floresan lamba, uzaktan kumanda, neon ışıkları, hız-ölçeri, otomobillerdeki ateşleme sistemini, lazer teknolojisi, radarın teknolojisinin temelleri, elektron mikroskobunu ve mikrodalga fırını…

b632346efeaee659823aa6ef5e2fe716

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir