Yüz Yılın Deneyinde Yeni Bir Rekor Kırıldı!

CERN’deki asrın deneyinin baş kahramanı olan dev makine LHC, yeni rekoruna ulaşmayı başardı!

amazing_1606576i

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (Large Hadron Collider – LHC) iki yıllık bakım ve yenileme arasının ardından tekrar çalışmaya hazırlanıyor ve Haziran ayındaki tam performans çalışma öncesindeki test denemelerinde, şimdiden rekora koşuyor.

CERN‘in açıklamalarına göre geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen başarılı bir test sırasında, protonlar 13 trilyon elektron volt enerji ile çarpışmaya girdi. CERN‘in açıklamalarında, bu miktarın çarpıştırıcının daha önce sunduğu enerjinin neredeyse iki katı olduğu söyleniyor.

LHC‘de CMS olarak adlandırılan deneyi gerçekleştiren Greg Rakness, bu enerjiyi “çok fazla gibi gözükmüyor ama eğer etrafınızda uçan bir sivrisinek varsa, bu sivrisineğin havada durmasını sağlayan enerji miktarı, bu çarpışmalardan birinin enerjisi ile yakın seviyede” cümlesi ile açıklıyor.

atlas_cern_3008

 

Raporlarda belirtilene göre, bu tip test çarpışmaları, “collimators” olarak adlandırılan sistemlerin ayarlanabilmeleri için gerçekleştirilmekte ve sapmış olan parçacıkların, manyetiklerin ve detektörlerin korunabilmesini sağlamakta.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir